Achát – oblíbený kámen

  • od
Achát

Achát patří mezi nejoblíbenější minerály. Jeho název je pojmenován podle řeky Achates (Itálie), podél níž se v minulosti nacházely jeho významné naleziště. Nádherný a pronikavý kámen jak ho známe z obchodů však světlo světa nespatří způsobem jako jiné druhy minerálů, při jeho těžbě v podobě neopracovaných hrud by nikdo ani jen neřekl, jakou nádheru může v sobě skrývat kus “Sutra”, který drží právě v ruce.

Nejdůležitějším prvkem při achátu je jeho opracovávání. Z nenápadné hroudy kamene či různobarevné směsi se pečlivým postupem společně s přeleštěním rázem stane nádherný šperk složený z více barevných vrstev, které korelují v pruzích. Díky tomuto typickému znaku se ve výsledku tento kámen stane “miláčkem” nejednoho ženského, ale i mužského oka.

Achát vznikl v útrobách žhavé lávy, při procesu jejího postupného ochlazování se. Každý kámen je proto originální nejen složením, ale i variacemi barev, které můžete při pohledu na něj při přímém světle a správném pozorovacím úhlu vidět. Široká barevná škála, ale i odlišná transparentnost (propustnost světla) a struktura lesku dělají z tohoto kamene unikát, který se vyskytuje v různých podobách a druzích, kde jeho druhý název prozrazuje zemi původu nebo jeho barvu (např. Ohnivý, růžový, Botswanská).

Achát můžeme najít téměř kdekoliv na světě, v Americe, v Africe, na Madagaskaru, v Brazílii, ale také u nás a našich sousedů. Pořídit si ho můžeme v různých rozměrech, není proto žádný problém najít Neopracované verzi achátu, která nám zabere polovinu pracovního stolu nebo malinkatý opracovaný šperk vhodný na darování .