Jak poznáte, že vám praskla voda?

Znáte to – ve filmech ženy často začínají rodit tak, že jim odteče plodová voda. A to odtok bývá obvykle velkolepé, tedy té vody je vcelku dost. Ačkoli se to samozřejmě může stát i v běžném životě, ve většině případů plodová voda takovým způsobem neodteče. Někdy dokonce žena ani nepozná, že její odtéká plodová voda. Víte, jak zjistit, zda vám “praskla” voda? Nemusí jí být hodně Když se blíží porod, žena se mnohem více sleduje. Čeká příznaky, které jí ukážou, že miminko se blíží. Jedním z těchto příznaků blížícího se porodu je i odtok plodové vody. Někdy se stane, že když vám prasknou plodové obaly (laicky řečeno “praskne voda”), můžete mít pocit, jako byste se pomočila. Tehdy vám zřejmě bude jasné, že se to už děje a že jste si “necvrkli”, ale jde o plodovou vodu.

No velmi často voda odtéká jen v maličkém množství. Můžete mít pocit vlhka na kalhotkách, jako byste byli zpocená. Nebo při močení zjistíte, že přesto, že jste již skončili, stále z vás samovolně něco teče. A někdy vám voda nemusí před porodem odtéct vůbec a stane se tak až v porodnici. Buď vám propíchnout plodové obaly, aby voda začala odtékat nebo vám odteče sama ve fázi tlačení miminka.

Nejistota
Mnoho budoucích maminek neví, jak vlastně rozeznat, zda jim skutečně odtéká plodová voda nebo ne. Plodová voda je v ideálním případě čirá tekutina bez zápachu. Pokud máte pocit, že by vám plodová voda mohla odtékat, ale není to ve velkém a nejste si jistá, nejlépe uděláte, pokud si dáte vložku as tou pak přijdete k lékaři. Pomocí jednoduchého testu dokáží v nemocnici zjistit, zda jde o plodovou vodu nebo ne.

Miminko bez vody?
Bojíte se, že když vám praskne voda, bude vaše miminko bez vody a třeba hned rodit? Není to zcela tak. I když vám odteče hodně vody najednou, neznamená to, že miminku žádná voda nezůstala a bude jako ryba “na suchu”. Porod se po odtoku plodové vody může rozjet i do dvou dnů. Obvykle po odtoku plodové vody dochází ik pravidelným kontrakcím.
U některých žen však kontrakce stále nepřicházejí a lékaři tak mohou přistoupit k vyvolání porodu. Miminko s nedostatkem plodové vody může být totiž ohroženo infekcí.
Riziko také naznačuje odtékání sépiových zda zelenkavé plodové vody – tehdy netřeba vůbec otálet a okamžitě utíkat do porodnice.