Střecha z plechové krytiny

Možná i vy patříte mezi lidi, kteří plechové střešní krytině příliš nedůvěřují. Samozřejmě, je to váš názor, ale třeba říci, že není tak docela opodstatněný. Na plechové krytiny totiž nic špatného není, spíše naopak.

Není to tak docela nový nápad
Tento typ materiálu pro střešní krytinu v současnosti nabírá přívlastek moderního trendu, protože plechová krytina v sobě spojuje lehkost, nízké náklady, rychlou montáž a vysokou variabilitu barevné škály, která přispívá k co nejlepšímu doladění s fasádou, ale i samotnou představou investora o vzhledu a typu stavby.

Ve skutečnosti ale nejde o žádnou novinku. Plech, jako materiálový prvek, je v podstatě na každé existující střeše v podobě lemování okolo komínů nebo úžlabí. Pouze myšlenka, že tento materiál v podobě profilované střešní krytiny se dá využít i jako samotná střešní krytina, není zase úplně nejstarší, zejména ve srovnání s ostatními krytinami.

Osvědčily se
Plechové střešní krytiny se osvědčily svou odolností v extrémních povětrnostních podmínkách. A i přesto plech jako progresivní moderní materiál stále budí nedůvěru. Přitom plechová střecha je odolná, lehká a hospodárná.

Ve srovnání s pálenou či betonovou taškou je výsledná hmotnost plechové krytiny zanedbatelná – přibližně 6 až12 kilogramů na metr čtvereční, což je 7 až 15 krát méně než v případě pálených a betonových střešních krytin. Váha krytiny samozřejmě ovlivňuje cenu přepravy, usnadňuje skladování, manipulaci s krytinou i montáž. To vše přispívá k výsledné pozitivní ceně pokládky střešní krytiny.

Pro jaké střechy je vhodná?
Lehká střešní plechová krytina je vhodná pro jakékoliv střechy. Doporučený minimální sklon střechy je alespoň 14 stupňů pro zastřešení obytných, občanských i průmyslových staveb.

Jsou vhodné a funkční pro střešní nástavby panelových domů, rekonstrukce podkroví nebo u změn ploché střechy na šikmou. K plechové střešní krytině patří i kompletní systém doplňků, umožňující řešit odvětrávání střechy, prostupy, zakončení, zlomy a jiné požadavky projektantů a architektů.

Jak je to s hlučností?
Obvyklou a často rozšířenou obavou, která zájemce od koupě plechové střechy odrazuje, je její hlučnost při dešti. Toto však již není tak úplně pravda. Samozřejmě že plech nepohltí hluk natolik jako například asfaltová střešní krytina, ale granulátový povrch, který je dnes používán, dokáže hlučnost velmi omezit. Navíc každé obydlené podkroví je zateplené a tepelná izolace má kromě termických i zvukově izolační vlastnosti, které samotné brání prostupu případného zvýšeného hluku.

Skvělá odolnost a životnost
Plechová střešní krytina je mimořádně odolná proti povětrnostním vlivům. Tato odolnost má dlouhou životnost, a tak už dnes samozřejmě nehrozí každoroční natírání plechových střech, jak jsme tomu mohli být svědky v minulosti. Životnost moderních plechových krytin je dokonce uváděna až na 120 let, a výrobci dnes dávají i 50 letou záruku.