Zdravotní účinky čaje Pu Er

Pokud se plánujeme pustit do diskuze o zdravotních účincích čaje Pu Er, pak máme nejspíš na mysli tmavé čaje Pu Er (Shu Cha). V rámci těchto čajů se dá hovořit o oxidaci i o fermentaci, protože na stárnutí tohoto čaje se podílí oba procesy. Nutno poznamenat, že mladé či zelené čaje Pu Er (Mao Cha) nám nedávají takové vlastnosti, jaké by se v této kategorii čajů čekaly. Tyto čaje pak mají spíše účinky obdobné světlým čajům. Tady za zmínku stojí antioxidační schopnosti, velký obsah vitamínů a polyfenolů (katechinu).

Na mnoha místech světa se čaj Pu Er dá najít pod rozmanitými názvy. Můžete ho objevit pod názvem čaj krásy, nápoj dlouhověkosti či čaj na hubnutí. Veškeré tyto názvy v sobě skrývají trochu pravdy. Pravidelní konzumenti čajů Pu Er jistě vědí, že Pu Er zahřívá jejich tělo, likviduje nezdravé tuky v těle, zabraňuje arterioskleróze, snižuje krevní tlak a hladinu cukru či zabraňuje rakovině. Z obecného hlediska se dá konstatovat, že pravidelné popíjení čaje Pu Er zpomaluje stárnutí, čímž prodlužuje náš život.

Pití Pu Eru předchází kardiovaskulárním onemocněním a snižuje tlak

Chemické látky, které jsou obsaženy v čaji Pu Er asistují v zabránění hromadění enolu a neutrálního tuku v krvi a játrech, napomáhají s posilováním pružnosti cév a v neposlední řadě předchází arterioskleróze a krvácení do mozku.

Pití Pu Eru asistuje s regulací množství tuku v těle

Akumulaci nezdravých tuků v našem těle napomáhají přehnané diety, stres, přejídání, nedostatek pohybu a další faktory. S předcházením této akumulace pomáhá čaj Pu Er. Ten totiž potlačuje syntézu cholesterolu v játrech, čímž efektivně snižuje jeho množství v krvi. Snižuje také množství triglyceridů a volných mastných kyselin. Čaj Pu Er současně dostatečně zvyšuje rychlost odbourávání „špatného“ cholesterolu.

Pití Pu Eru pozitivně reguluje trávení a pomáhá se zácpou

Fernentovaný čaj Pu Er nedráždí trávící systém a pokud ho neuděláte příliš silný, tak dokonce trávení zklidní, podpoří trávení, uleví od zácpy a zrychlí tvorbu žaludečních šťáv.

Pití Pu Eru jako prevence rakoviny a zvýšení odolnosti proti ozáření

V čajích protirakovinně působí různé organické látky, k nimž patří fenol, theofylin a nejrůznější vitamíny. Podobně působí i anorganické látky jako zinek, mangan či molybden. Výzkumy a experimenty prokázaly, že fenol v čaji zvyšuje odolnost proti oxidaci a radiaci více než vitamin E. Ze všech druhů čaje dovede Pu Er nejúčinněji púsobit jako prevence rakoviny a ozáření. Jedním z důvodů, proč takto čaj působí, je výborná kvalita půdy v čínské provincii Yunnan, bohatý déšť a mírné podnebí, což se dá označit za základní podmínky pro růst kvalitního čaje.

Pití Pu Eru zpomaluje efekty stárnutí

Pu Er dovede zpomalit stárnutí díky obsahu taninu neboli kyseliny tříslové, která se nachází v jeho lístcích. Tanin je až osmnáctkrát účinnější než vitamin E. Fenol obsažený v čaji hodně narušuje aktivitu volných radikálů v lidském organismu a katechin snižuje rychlost oxidace a stárnutí. Velkolistý čajovník z Yunnanu má mnohem více katechinu než jiné čajovníky, což je vhodné v boji proti stárnutí.

Pití Pu Eru má kladný dopad na náš vzhled

V dřívějších dobách se Pu Er vnímal spíše jako „čaj pro starší“, avšak v poslední době už se stále více zviditelňoval jako „čaj pro ženy“. To kvůli jeho schopnosti regulovat metabolismus, zrychlovat cirkulaci krve a obecně stabilizovat důležité tělesné funkce, což se komplexně projevuje na fyzickém vzhledu člověka.

Pití Pu Eru vhodně podporuje cirkulaci krve

Studené ruce a nohy se často vyskytují hlavně u žen a většinou to souvisí se špatnou cirkulací krve. Pu Er velice vhodně podporuje cirkulaci krve a pomáhá s prohříváním organismu. Pokud do Pu Eru ještě přidáte trochu zázvoru, pak prohřev organismu ještě zvýšíte.

Pití Pu Eru pomáhá se záněty, likviduje bakterie a chrání chrup

Pu Er v sobě má mnoho aktivních látek, které mají bakteriostatické účinky. Výzkumy a klinické testy prokázaly, že čaj Pu Er dovede odolat bakteriím a brání jejich rozmnožování. Důvodem pro to je obsah fenolu z velkolistých čajovníků, které rostou v čínské provincii Yunnan. Čajovník získává fluor z dobré hlíny, v níž vyrůstá a sklizené čajové lístky pomáhají s ochranou a posilování chrupu. Čaj tedy dovede chránit před zubním kazem a zápachem z úst.

Proč si vybrat správného dodavatele čaje?

Pu Er je velice citlivý na prostředí, kde se skladuje. Tento čaj bývá skladovaný až po dobu desítek let a po celou dobu je nutné mít nejvhodnější podmínky pro správný průběh fermentace. Čajové lístky do sebe poměrně snadno dostávají pachy z okolního prostředí. Pakliže se Pu Er neskladuje ve vhodném prostředí, pak se postupně znehodnotí.

K fermentaci je podstatný přístup vzduchu a světla. Vzduch by měl být vlhký a světlo mírné. Suchý vzduch se pro stárnutí čaje nehodí obdobně jako ostré světlo či tma. Fermentační proces Pu Eru probíhá jen za specifických klimatických podmínek. Podstatná je vlhkost a teplota a jejich změny během dne. Fermentace pouze velice složitě proběhne v simulovaném nepřirozeném prostředí a v Evropě se nedají očekávat vhodné podmínky pro stárnutí a skladování čaje Pu Er.

Ať už si zvolíte sypaný Pu Er či lisovaný do nějakého tvaru, v případě kvalitního čaje se nacházíte na dobré cestě k vyřešení mnoha vlastních zdravotních problémů. Valná většina milovníků Pu Eru si ho oblíbila díky jeho zvláštní zemité chuti. Takovou totiž nenabízí žádný jiný nápoj. Pakliže však nahlédneme do historie, dozvíme se, že tento čaj byl v Číně popíjen hlavně kvůli jeho zdravotním efektům na lidské tělo, které postupem času objevila i západní medicína. Množství studií to jen dokazuje.