ZVYKY před sňatkem a během něj

Svatební dopoledne Svatební den začíná brzy ráno, přípravami nevěsty a ženicha, někdy společně v jednom bytě, či domě. Kadeřník a vizážista sem přicházejí i za nevěstou. Ženich od floristy vyzvedne svatební kytici i pírka pro svatebčany, družičky vyzdobují svatební auto. Nevěstu do šatů obléká máma nebo kamarádka a vyráží se na focení. Po něm, ještě před samotným obřadem, si mnozí, v úctě k tradicím a zvykům svých rodičů, najdou prostor i pro svatební tradiční zvyky. Patří sem mimo odpytovania nevěsty, společná uznanou od rodičů a rodičovské požehnání, někde i tzv. ženichova a nevěstina zkouška s dřevěným kladívkem, sekerou, lahví vína a koštětem.

Přesun k sňatku Při krátkých vzdálenostech do obřadní síně (kostela) obvykle pěšky, auty, mikrobusy, pronajatým autobusem. Samotný ženich s nevěstou iv kočáře, limuzíně, ve vyzdobeném luxusnějším autě …

Vstup do obřadní místnosti Za příjemné hudby si před začátkem obřadu všichni přítomní posadí, nejlépe podle zasedacího pořádku, poslední vstupují v pořadí Družby, družičky, někde i “flower girls” s posypání cesty okvětními lístky květin, svědci, ženich s matkou, nevěsta s otcem. Někdy je ještě předchází i oddávající, nebo vstupuje jako poslední.

Zapalování společné svíčky Dělá se v kostelech, je symbolem nového začátku, a tedy i manželského spojení ženicha a nevěsty. Zapálení společné svíčky znázorňuje spojení dvou jednotlivců v manželství a zhasnutí pomocných svíček zase osobní rozhodnutí každého z partnerů podřídit své potřeby tomu druhému.